Czy aborcja farmakologiczna jest bezpieczna?
aborcja-farmakologiczna-17

A A A

Aborcja farmakologiczna często jest mylona z antykoncepcją postkoitalną (po stosunku). Tymczasem są to dwa zupełnie różne zagadnienia. Preparaty przeznaczone do zażycia po stosunku są w Polsce sprzedawane w aptekach wyłącznie na receptę. Natomiast leki poronne są nielegalne, aczkolwiek bez większego trudu można je nabyć w internecie.

Skoro więc jest podaż, to musi istnieć także popyt. Niestety, z uwagi na zakaz oficjalnego obrotu lekami poronnymi nie ma danych na temat wielkości sprzedaży i stosowania tego rodzaju aborcji. Nie dysponują takimi lekami również lekarze, do których zgłaszają się kobiety w trakcie lub po poronieniu, gdyż nie są oni w stanie odróżnić poronienia samoistnego od farmakologicznego.

Na świecie i w Polsce

Według Towarzystwa Rozwoju Rodziny aborcja farmakologiczna jest bezpieczna i jako taka jest wspierana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ponieważ można ją przeprowadzić w warunkach domowych i teoretycznie bez udziału lekarza. Naturalnie nie jest to metoda bezbolesna, niesie też za sobą – co prawda bardzo niewielkie – ryzyko powikłań, ale nie jest groźna dla życia kobiety w przeciwieństwie do innych, legalnie sprzedawanych preparatów, po zażyciu których skurcze macicy są tylko skutkiem ubocznym. Właśnie przyjmowanie tych preparatów, których zasadnicze działanie nie ma nic wspólnego z przerywaniem ciąży, w naszej rzeczywistości spowodowało powstanie mitu o szkodliwości aborcji farmakologicznej.

Jak to działa

W krajach, gdzie ta metoda jest dozwolona, kobieta wykonuje badanie USG celem ustalenia istnienia ciąży i określenia jej tygodnia oraz wykluczenia ciąży pozamacicznej. Wykonywane jest też badanie krwi, oznaczana jej grupa i ustalana obecność czynnika RH. Kobieta w okresie przed- i pozabiegowym znajduje się pod opieką lekarską, bez której przeprowadzenie samego zabiegu nie jest możliwe. W Polsce kobiety nie poddają się żadnym badaniom, zabiegi przeprowadzają potajemnie, a po nich zgłaszają się do szpitala, mogąc liczyć na identyczną opiekę medyczną, jak pacjentki po poronieniu naturalnym. Nie jest praktykowane wykonywanie badań na obecność leku we krwi.

Poronienie farmakologiczne wywoływane jest przez antyprogestagen (antyhormon) i prostaglandynę. Antyprogestagen niweluje działanie progestagenu – hormonu osłaniającego ciążę, natomiast prostaglandyna wywołuje skurcze macicy. Skuteczność wynosi około 98 procent, a sama akcja poronienia jest podobna do naturalnego. Ryzyko powikłań jest również zbliżone do tego po poronieniu naturalnym.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Czy aborcja farmakologiczna jest bezpieczna? Joanna Karnacewicz

    Jak w Polsce można dokonać aborcji farmakologicznej, gdzie należy się zgłosić? Mam już dwoje dzieci, jestem już po dwóch cesarkach (przyczyny okulistyczne) a jestem teraz w ciąży bliźniaczej. Proszę o pomoc.

    Odpowiedz