Konsekwencje aborcji
4

A A A

Zjawisko, jakim jest aborcja nie zawsze kończy się w momencie usunięcia płodu. W przypadku niektórych kobiet, jej skutki mogą być odczuwalne przez kolejne miesiące, a nawet lata.

Jest to kwestia bardzo indywidualna i nie da się przewidzieć, w którą stronę potoczą się losy. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z możliwych skutków, występujących w niektórych przypadkach po przerwaniu ciąży.

Fizyczne skutki aborcji

Istnieje szereg skutków fizycznych, które mogą wystąpić po dokonaniu aborcji. Nie są to częste przypadki, ale nie można ich również wykluczyć. U niektórych kobiet dochodzi na przykład do drobnych krwotoków. Wiąże się to między innymi z rozdarciem macicy, jej szyjki lub zakażeniami spowodowanymi rozwojem drobnoustrojów. W skrajnych przypadkach może nastąpić także krwotok wewnętrzny, wówczas dochodzi czasem do uszkodzenia narządów, zapalenia otrzewnej lub wstrząsu krwotocznego.

Kolejnym powikłaniem, który ma prawo się pojawić, jest niepłodność w wyniku całkowitego zarośnięcia jajowodu, uniemożliwiającego połączenie komórki jajowej z plemnikiem.

Kobiety, które przeszły aborcję, mogą również częściej cierpieć na stany zapalne dróg rodnych, zakażenia bakteryjne, a nawet ciąże pozamaciczne. W pojedynczych przypadkach pojawia się również przebicie macicy, uszkodzenie innych organów lub sepsa.

Psychiczne skutki aborcji

Oprócz fizycznych, widocznych objawów po dokonaniu aborcji, mogą pojawić się również problemy, które będą odczuwalne jedynie w głowie kobiety. W wielu przypadkach pojawia się na przykład napady smutku i straty, a także poczucie winy. Mogą one mieć różne nasilenie, od drobnych załamań nerwowych, złego nastroju, aż do poważnych stanów depresyjnych, w których niezbędna jest pomoc specjalisty. Niektóre kobiety po przerwaniu ciąży odczuwają zaburzenia snu oraz zaburzenia seksualne, polegające na oziębłym charakterze relacji z partnerem. Wystąpić może również obniżenie poczucia własnej wartości, a nawet autoagresja i samooskarżanie się.

Co więcej, w niektórych przypadkach, kobiety posiadają zaburzone relacje z kolejnymi, ewentualnymi dziećmi. Rzadziej ich dotykają, częściej się denerwują, czują lęki, szybciej rezygnują z karmienia piersią. Należy jednak podkreślić, że powyższe objawy nie należą do standardów tego zjawiska. Istnieje duża grupa kobiet, które po dokonaniu aborcji nie odczuwają praktycznie żadnych dolegliwości. Okres rekonwalescencji zależy więc od konkretnej osoby i tego, w jaki sposób jej organizm zareaguje na dokonane zmiany.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Konsekwencje aborcji agata

    Pewna książka bardzo zmieniła moje podejście do tematu ABORCJI – Jest to chyba najbardziej kontrowersyjna sprawa, która dzieli miliony ludzi na całym świecie. Ważne, aby mieć świadomość, że aborcja zawsze jest tragedią dla kobiety. Jednak każdy powinien odpowiedzieć, sobie na zasadnicze pytanie: czy większą tragedią jest usunięcie płodu, który nie może się bronić zresztą gdyby miał siłę i wybór na pewno by protestował czy donoszenie go przez 9 miesięcy i oddanie potem do adopcji? Jeśli jesteśmy przekonani, że zarodek nie jest człowiekiem, chociaż ma swoje własne unikalne DNA, to oczywiście opowiemy się za prawem do wyboru. Ale czy rzeczywiście wiecie, że to nie jest człowiek?

    Odpowiedz